logosy

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych

czwartek, 1 grudnia 2016

Zamkowe willkomy

Wśród zamkowych eksponatów na wyróżnienie zasługują piękne cynowe wilkomy (nazwa wywodzi się od niemieckiego powitania: willkommen - dobrze witany).

 Warmińskie willkomy prezentowane na sali w lidzbarskim zamku

Były to unikatowe, oryginalne w kształcie i zdobieniach naczynia używane w czasie uczt organizowanych przez cechy rzemieślnicze. Podawano w nich wino lub piwo nowo przybyłym gościom. 

Cech kowali z Barczewa  posiadał wilkom (na rycinie po lewej) uformowany w postaci wysmukłego pucharu. Na korpusie wyryto postać mężczyzny, nalewającego wino z konwi do kielicha. Inskrypcja obiegająca naczynie głosi: Jedząc i pijać z umiarem, można się czasem błogo upić, gdyby jednak zdarzyło się coś ważnego, nie zapominajcie o swoje godności

To naczynie oraz dwa inne (z Dobrego Miasta oraz Braniewa) są szczególnie cenne gdyż do dzisiaj przetrwało bardzo niewiele oryginalnych zabytków konwisarstwa związanych z Warmią. Opisane zabytki można podziwiać w  sali obrad naszego zamku. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza