logosy

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych

środa, 27 kwietnia 2016

Nowa zamkowa wystawa

Odwiedzającym wystawę "Dzieje budowlane zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim" umykają ważne eksponaty i istotne informacje zawarte na planszach wiszących koło gablot. Nie ma w tym niczego dziwnego, gdyż wobec innych obiektów znajdujących się na wystawie mogą się one wydawać mało efektowne. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, gdyż są one ważnym świadkiem historii zamku i to często historii do tej pory zupełnie nieznanej.

Warto się przyjrzeć niewielkiej fotografii przedstawiającej kamienny bruk. Zbudowany z niewielkich kamyczków, od strony wschodniej został wzmocniony dębową belką. Konstrukcja powstała około roku 1330 (tak dokładne datowanie uzyskano dzięki metodzie dendrochronologii). Według ostatnich ustaleń jest to najwcześniejsza data dla obszaru zajętego przez założenie zamkowe. Prawdopodobnie przypuszczenia bruk użytkowano do transportu materiału budowlanego pod budowę zamku w okresie przed fizycznym rozpoczęciem tej inwestycji (według źródeł pisanych – czasy Jana I z Miśni – 1350-1355).

Ciekawe są fragmenty przepalonych cegieł prezentowane w jednej z gablot. Są one świadkiem burzliwej historii zamku. Ogromna ilość zniszczonych w czasie pożaru elementów budowlanych została zdeponowana w obszarach międzymurza zachodniego i północnego. Najprawdopodobniej pożar ten wybuchł na przełomie wieku XIV i XV i był jakby "zwieńczeniem" pierwsze j fazy budowy zamku (II połowa XIV wieku).

Na szczególną uwagę zasługuje archeologiczna dokumentacja przedstawiona na jednym z ekranów wystawy. Wykonano ją z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod dokumentacyjnych. W pełnym 3D odwzorowano konstrukcje odsłonięte na międzymurzu północnymi i wschodnim. Tak stworzona dokumentacja jest w pełni weryfikowalna dla przyszłych pokoleń badaczy. Jestem przekonany, że już w niedalekiej przyszłości będzie standardem dla wszystkich badań archeologicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz